Kamica żółciowa

MEDserwis.pl >Kamica żółciowa

Kamica żółciowa

Kamica żółciowa to schorzenie związane z zaburzeniami produkcji i odpływu żółci. Przyczyną występowania kamieni żółciowych jest skład żółci, zaburzenia jej odpływu, infekcja. Powstałe na skutek tego procesu kamienie mogą mieć różny kształt: owalny, nieregularny, okrągły i wielkość od 1 milimetra do kilku centymetrów. Proces wytwarzania się kamieni jest bezobjawowy. Pierwsze symptomy choroby pojawiają się wówczas, gdy kamień przesuwa się z pęcherzyka żółciowego do przewodu żołciowego. Diagnostyka: badanie USG jamy brzusznej, badanie krwi. Kamica żółciowa nawet jeżeli nie daje żadnych objawów może być zdiagnozowana i powinna być leczona ponieważ zwiększa ryzyko występowania innych poważnych schorzeń układu pokarmowego.

Objawy

Jeśli kamień zaczopuje przewód żółciowy wspólny i pęcherzykowy dochodzi do zaburzeń w transporcie żółci koniecznej do trawienia, co wywołuje nagły ból w prawej okolicy podżebrowej jamy brzusznej promieniujący do prawej łopatki , nawracające objawy niestrawności, nasilone nudności i wymioty, czasem dochodzi do żółtaczki.

Leczenie

Wśród dostępnych metod leczniczych najczęściej wykorzystuje się chirurgię chociaż są także metody leczenia zachowawczego.
Leczenie zachowawcze
Niektóre z kamieni – powstające z cholesterolu, mogą zostać rozpuszczone przez stosowanie soli kwasów żółciowych. Tabletki zawierające kwasy żółciowe uwalniają je powodując wyższe ich stężenie w pęcherzyku i rozpuszczenie kamieni ( trwa to czasem kilka miesięcy ).
Inną metodą jest kruszenie kamieni za pomocą fali uderzeniowej generowanej z zewnątrz i wykorzystującej fale ultradźwiękowe. Piasek powstały na skutek rozbicia kamieni jest następnie rozpuszczany przy pomocy leków.
Jedną z metod jest wprowadzenie cewnika bezpośrednio do pęcherzyka i podanie roztworu substancji rozpuszczającej kamienie, w wyniku czego nikną one w ciągu kilku godzin.
Leczenie chirurgiczne polega na wycięciu całego pęcherzyka żołciowego wraz kamieniami i przeszukaniu dróg żółciowych i usunięciu z nich ewentualnych kamieni ( cholecystektomia z rewizją dróg żółciowych ).
Obecnie stosuje się specjalną technikę dojścia do pęcherzyka nazywaną cholecystektomią laparoskopową, w której zminimalizowana jest ingerencja chirurgiczna, a chory wraca do domu po 1-2 dniach po zabiegu.

Profilaktyka

Odpowiednia dieta bogata w lecytynę, błonnik, spożywanie pokarmów zawierających naturalną oliwę z oliwek

MEDserwis polecaKamica żółciowa

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >>

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl