Kamica żółciowa - Kamicę żółciową trzeba leczyć

MEDserwis.pl > Kamica żółciowa >Kamicę żółciową trzeba leczyć

Kamicę żółciową trzeba leczyć

70% chorych na kamicę żółciową to płeć piękna, puszysta, płodna, w wieku 40 lat. Tym razem panowie są na uprzywilejowanej pozycji. Kobiety cztery razy częściej mają kamicę żółciową. Prawie 20% Polek ma złogi (kamienie) w pęcherzyku żółciowym.

Wystarczy, że osoba z kamieniem żółciowym ulegnie pokusie zjedzenia apetycznego kawałka pieczeni, a już w nocy budzi ją silny ból po prawej stronie, pod żebrami lub w dole brzucha. Atak kolki trwa od 1 do 6 godzin i jest najbardziej typowym, a często jedynym objawem choroby. Rzadziej skarżymy się na nudności, wzdęcia, odbijanie, nadmierne wiatry.

Tłuszcze pod obstrzałem.
Przyczyną kamicy żółciowej bywa nadwaga. Dlatego na chorobę tę narażone są zwłaszcza osoby, których dieta obfituje w tłuste potrawy. Ci, którzy cierpią na kamicę żółciową najczęściej sami zauważają, że ataki kolki nasilają się szczególnie, gdy zjedzą coś ciężkostrawnego.

To był przypadek.
Wiele kobiet dowiaduje się o tym, że ma złogi zupełnie przypadkowo, gdy ginekolog skieruje je na badanie profilaktyczne USG. Co piąta kobieta ma kamień w pęcherzyku żółciowym, choć 2/3 z nich nie miało żadnych objawów tej choroby. Badanie ultrasonograficzne (USG) jest prawdziwą rewolucją w diagnozowaniu kamicy żółciowej. To metoda tania, nie obciążająca organizmu, łatwo dostępna.

Dlaczego trzeba leczyć.
U chorych ze złogami w pęcherzyku żółciowym zwiększa się ryzyko poważnych schorzeń, takich jak: zapalenie dróg żółciowych, ropnie wątroby, rak przewodu żółciowego, posocznica, zapalenie trzustki, marskość wątroby. Dlatego kamienie w pęcherzyku żółciowym powinny być bezwzględnie usunięte, nawet jeśli nie dają żadnych objawów.

Jak leczyć.
Możemy kamień rozpuścić doustnymi środkami. Niestety, metodę tę można stosować bardzo rzadko, a kamienie rozpuszczają się powoli (nawet do dwóch lat) i mogą ponownie się pojawić. Poza tym terapia ta jest bardzo kosztowna. Możemy rozbić kamienie żółciowe za pomocą fali akustycznej o odpowiedniej częstotliwości. Ta metoda okazała się jednak mało skuteczna. Kamienie muszą być bardzo małe, pęcherzyk żółciowy sprawny, a chory nie może być otyły. Trzeba przyjmować leki np. cholestill, które regulują prawidłowy przepływ żółci. Możemy usunąć chory pęcherzyk żółciowy chirurgicznie, metodą tradycyjną lub stosując zabieg zwany cholecystektomią laparoskopową. To najnowsza metoda usuwania dolegliwości związanych z kamicą żółciową. Usuwanie pęcherzyka żółciowego przy użyciu laparoskopu ma tę przewagę nad tradycyjnym zabiegiem, że już po 2 dniach możemy wrócić do domu, a po tygodniu rozpocząć normalną pracę. Na brzuchu pozostają jedynie niewielkie ślady zamiast widocznej blizny. Jak każdy zabieg chirurgiczny wykonany w znieczuleniu ogólnym, cholecystekomia laparoskopowa niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa, ale nie są one większe niż przy tradycyjnym zabiegu chirurgicznym. Po usunięciu pęcherzyka żółciowego dolegliwości związane z chorobą mijają, a organizm radzi sobie bez pęcherzyka. Żółć bardzo powoli bezpośrednio z wątroby płynie do dwunastnicy.

Zbiornik żółci przypomina kształtem gruszkę. Ten mający 10 cm narząd, zwany potocznie woreczkiem żółciowym, jest zbiornikiem żółci wytwarzanej w wątrobie, odgrywa ona podstawową rolę w trawieniu i wchłanianiu tłuszczów. Tłuszcze pod wpływem kwasów żółciowych rozpadają się na drobne kuleczki. Szczególnie uszczuplamy zapas żółci zmuszając pęcherzyk do ciężkiej pracy, gdy spożywamy tłuste potrawy.

Kamica żółciowa - pozostałe artykuły

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl